Kostplan d. 13. oktober 2016

Profil: Kim Long Nguyen

Kostplanen er inddelt i måltider og fødevarer. Mængden af indtaget energi er angivet i både kcal og kJ.
Få mere indsigt i de forskellige fødevarer ved at klikke på de enkelte.


MåltidFødevaregstk.kcalkJ
Frokost
Kyllingebryst - Tilsat 12% Vand (rå)4003961658
Tomat10026109
Peberfrugt10032134
Minimælk20080335
Ingefær shot med chili og frugter150209
Majs5040167
Gulerødder20072301
6962914
Aftensmad
Hårdkogt helt æg (M/L)2158662
Fuldkornspasta (ukogt)2006662788
Cherry tomater11935147
Gulerødder18767281
Agurk1872188
Grillet kyllingevinger2119498
Kyllingeoverlår (rå)23201340
Kyllingeunderlår (rå)22521055
Sriracha (chili-sauce)302188
Chili114
16606950
Dessert
Skummetmælk25085356
Grovvalsede havregryn - økologisk50180754
Banan1110461
3751570
Energi i alt:273111434

Fordeling af makronæringsstoffer
Proteiner 251 g
Kulhydrater 282 g
Fedt 65 g